Sim Racing eSM 2019 -sarjassa käytetään kuvanmukaista kilpa-autoa. Kuva: FiSRA.

Finnish Sim Racing Association ry järjestää 28.4. alkavan virtuaalisen autourheilun SM-sarjan, Sim Racing eSM -sarjan yhteistyössä AKK-Motorsport ry:n sekä Suomen Elektronisen Urheilun Liiton SEUL ry:n kanssa.

Samalla Finnish Sim Racing Association ry liittyy AKK:n jäsenseuraksi.

– AKK-Motorsport ry on erittäin iloinen saadessaan Finnish Sim Racing Association ry:n jäsenseurakseen ja samalla aloitettavasta yhteistyöstä Sim Racing eSM -sarjan toteutuksessa, kertoo lajipäällikkö Henrik Frank.

– FISRA on toiminut Sim Racingin eri kilpailujen ja kilpasarjojen osaavana toteuttajana jo pitkään, ja seuran toteuttama eSM-sarja on saavuttanut vuosien varrella vankan suosion lajin harrastajien keskuudessa.

AKK-Motorsportilla ollaan innoissaan eSM-sarjasta.

– Näin ollen AKK on erittäin otettu saadessaan vakaan ja hyvin hoidetun toimijan mukaan toteuttamaan lajin virallisen SM-sarjan kaudella 2019. Samalla toivomme, että uusi autourheilusarja houkuttelee kokeneiden Sim Racing -harrastajien lisäksi mukaan myös uusia lajista kiinnostuneita, sekä muiden autourheilulajien harrastajia.

Keväällä ajetaan karsintasarja, jonka perusteella kutsutaan 19 kuljettajaa sekä hallitseva mestari Matti Kaidesoja myöhemmin vuoden aikana ajettavaan livefinaaliin. Siellä kuljettajat pääsevät elävän yleisön eteen ottamaan mittaa toisistaan. Kauden päätteeksi sarjan kolme parasta palkitaan SM-mitaleilla AKK:n Mestareiden Illassa.

Sarjan sponsoreina toimivat mm. Jimm’s PC-Store Oy, Decens Oy sekä Webasto. Palkinnot julkaistaan tulevien viikkojen aikana ja ne ovat edellisvuosia suuremmat. 2018 palkintopotin arvo oli n. 2500 euroa ja kuljettajia sarjaan osallistui 82.

Sarja ajetaan iRacing-simulaattorilla ja autona on Formula Renault 3.5. Ilmoittautuminen
karsintasarjaan alkaa 29.3. klo 18:00. Lisätietoja ilmoittautumisesta löytyy sarjan kotisivuilta.

Sim racing on nimensä mukaisesti virtuaalista kilpa-autoilua, jota on harrastettu kotimaassa
kilpailullisesti jo yli 15 vuoden ajan. Lajille myönnettiin eSM-arvo vuonna 2016, ja finaalit on
järjestetty siitä lähtien vuosittain.

Yhdistyksen tavoitteena on ylläpitää, edistää, ja tukea kansallista sekä kansainvälistä ajosimulaattoriharrastusta. Lisätietoja sim racingistä löytää yhdistyksen sivuilta.

Tsekkaa alkavan eSM 2019 -kauden Teaser-video!

Sim Racing eSM -sarjan perustiedot

Kilpailukalenteri:
28.4. Nürburgring Grand-Prix-Strecke
12.5. Watkins Glen International
19.5. Road Atlanta
9.6. Twin Ring Motegi
16.6. Circuit of the Americas

Aika-ajot
Jokaista kilpailua edeltää aika-ajo, joka suoritetaan kilpailuviikolla tiistaista lauantaihin.
Jokaisena aika-ajopäivänä on sessio klo 18-24, paitsi lauantaina klo 12-18. Kilpailija voi ajaa
aika-ajon haluamanaan viikonpäivänä. Lopullinen aika-ajotulos on viimeisen kilpailijan ajaman
session tulos.

Karsinta- ja finaalilähdöt
Aika-ajon 20 parasta pääsevät suoraan finaalilähtöön, ja 12 muuta valitaan finaalilähtöön
karsintalähtöjen perusteella. Karsintaeriin pääsevät 96 seuraavaksi nopeinta.
Kilpailupäivänä ajetaan karsintalähdöt noin klo 15 ja finaalilähtö noin klo 18. Tarkempi
aikataulu julkaistaan kilpailukutsussa.

Teksti: AKK / Viestintä

Kirjaudu

 
 
Ralli.net
Ryhmä (Julkinen) · 4 703 jäsentä
Liity Ralli.net ryhmään
Ralli.nettiin rekisteröityneille tarkoitettu Facebook keskusteluryhmä.
 

Uusimmat markkinoilla