Suomalaiskuskit potretissa Bahrainissa. Kuva: Sofia Kohtala.

Kansainvälisen autoliiton FIAn CIK-FIA -sarjan ja CIK-FIA World Junior -sarjan MM-kilpailuja ajetaan parhaillaan Persianlahdella sijaitsevassa Bahrainissa.

Eilen perjantaina ajettiin aika-ajot, joiden tuloslistat ovat suomalaisittain varsin makeaa katseltavaa. Muista katsoa myös tänään lauantaina suorat lähetykset sekä tulokset tästä!

CIK-FIA OK

Aika-ajot, erä A-B
1. Karol Basz (POL)


2. Lorenzo Travisanutto (ITA) + 0,269
3. Noah Milell (SWE) + 0,338

14. Mikko Maijala (FIN) + 10,355
17. Eetu Alakulppi (FIN) + 15,924
18. Niko Lehtonen (FIN) + 16, 520

Aika-ajot, erä C-D
1. Hannes Janker (GER)
2. Paavo Tonteri (FIN) + 1,645
3. Robin Sario (FIN) + 2,692

10. Juho Valtanen (FIN) + 6,334
14. Konsta Lappalainen (FIN) + 8,397
18. Dariush Moghadampour (FIN) + 14,782
20. Thomas Lindfors (FIN) + 22,557

Aika-ajot, erä A-D
1. Karol Basz (POL)
2. Lorenzo Travisanutto (ITA) + 0,646
3. Pedro Hiltbrand (SPA) + 0,956

11. Ilari Piispanen (FIN) + 8,243
12. Mikko Maijala (FIN) + 10,700
13. Dariush Moghadampour (FIN) + 12,884
17. Niko Lehtonen (FIN) + 19,107
18. Juho Valtanen (FIN) + 20,838

Aika-ajot, erä B-C
1. Alexander Smolyar (RUS)
2. Paavo Tonteri (FIN) + 1,502
3. Leonardo Lorandi (ITA) + 1,855

10. Ville Uitto (FIN) + 10,765
14. Eetu Alakulppi (FIN) + 13,594
16. Thomas Lindfors (FIN) + 17,435

Aika-ajot, erä A-C
1. Alexander Smolyar (RUS)
2. Paavo Tonteri (FIN) + 0,682
3. Karol Basz (POL) + 1,265

7. Konsta Lappalainen (FIN) + 3,874
12. Niko Lehtonen (FIN) + 6,935
13. Thomas Lindfors (FIN) + 7,457
14. Mikko Maijala (FIN) + 7,661
18. Robin Sario (FIN) + 14,071
20. Ville Uitto (FIN) + 15,884

Aika-ajot, erä B-D
1. Noah Milell (SWE)
2. Juho Valtanen (FIN) + 1,233
3. Leonardo Lorandi (ITA) + 1,823

14. Dariush Moghadampour (FIN) + 15,676
16. Ilari Piispanen (FIN) + 18,051
19. Eetu Alakulppi (FIN) + 24,236

CIK-FIA OK, aika-ajojen kokonaistulokset

Ryhmä PF1
1. Karol Basz (POL)
2. Lorenzo Travisnutto (ITA)
3. Noah Milell (SWE)

Ryhmä PF2
1. Paavo Tonteri (FIN)
2. Leonardo Lorandi (ITA)
3. Pedro Hiltbrand (SPA)

CIK-FIA OK-Junior

Aika-ajot, erä A-B
1. David Vidales Ajenjo (SPA)
2. Gianluca De Castro Petecof (BRA) + 0,059
3. Ugo De Wilde (BEL) + 0,295

23. Riku Salmenautio (FIN) + 14,337
29. Rasmus Joutsimies (FIN) + 1.11,946

Aika-ajot, erä C-D
1. Théo Purchaire (FRA)
2. Finlay Kenneally (GBR) + 0,104
3. Teddy Wilson (GBR) + 0,787

20. Rasmus Kortelainen (FIN) + 13,897

Aika-ajot, erä E-F
1. Adam Eteki (FRA)
2. Ivan Berets (RUS) + 1,268
3. Théo Nouet (FRA) + 1,616

10. William Alatalo (FIN) + 8,904
23. Jimi Hannus (FIN) + 17,171

Aika-ajot, erä A-C
1. David Vidales Ajenjo (SPA)
2. Teddy Wilson (GBR) + 0,656
3. Finlay Kenneally (GBR) + 0,713

19. Axel Saarniala (FIN) + 10,137
24. Riku Salmenautio (FIN) + 12,821

Aika-ajot, erä D-F
1. Hampus Eriksson (SWE)
2. Pavel Bulantsev (RUS) + 1,135
3. O’neill Muth (GER) + 1,321

9. Rasmus Kortelainen (FIN) + 12,014
16. William Alatalo (FIN) + 19,991

Aika-ajot, erä B-E
1. Sami Taoufik
2. Dennis Hauger (NOR) + 1,767
3. Jack Doohan (AU) + 3,737

26. Jesse Salmenautio (FIN) + 1 kierros

Aika-ajot, erä A-D
1. Ilya Morozov (RUS)
2. Hampus Eriksson (SWE) + 0,099
3. David Rozenfeld (RUS) + 0,188

12. Rasmus Kortelainen (FIN) + 9,110
19. Axel Saarniala (FIN) + 11,874
23. Riku Salmenautio (FIN) + 13,966

Aika-ajot, erä B-F
1. Dennis Hauger (NOR)
2. Jack Doohan (AU) + 0,064
3. O’neill Muth + 0,149

7. William Alatalo (FIN) + 1,500
19. Jimi Hannus (FIN) + 10,142
22. Rasmus Joutsimies (FIN) + 13,126
24. Jesse Salmenautio (FIN) + 17,516

Aika-ajot, erä A-F
1. Gianluca De Castro Petecof (BRA)
2. David Vidales Ajenjo (SPA) + 0,438
3. O´neill Muth (GER) + 0,548

9. William Alatalo (FIN) + 2,903
21. Axel Saarniala (FIN) + 11,900
24. Jimi Hannus (FIN) + 19,880

Aika-ajot, erä D-E
1. Pavel Bulantsev (RUS)
2. Hampus Eriksson (SWE) + 0,095
3. Ilya Morozov (RUS) + 0,262

26. Rasmus Kortelainen (FIN) + 20,870

Aika-ajot, erä B-C
1. Sami Tauofik
2. Dennis Hauger (NOR) + 0,846
3. Théo Pourchaire (FRA) + 1,014

10. Jesse Salmenautio (FIN) + 7,957
22. Rasmus Joutsimies (FIN) + 14,069

Aika-ajot, erä A-E
1. Victor Martins (FRA)
2. David Vidales Ajenjo (SPA) + 0,205
3. Gianluca De Castro Petecof (BRA) + 1,109

23. Axel Saarniala (FIN) + 14,111
25. Riku Salmenautio (FIN) + 15,194

Aika-ajot, erä C-F
1. Oscar Piastri (AU)
2. Finlay Kenneally (GBR) + 0,054
3. Teddy Wilson (GBR) + 0,397

15. William Alatalo (FIN) + 7,344
25. Jimi Hannus (FIN) + 3 kierrosta

Aika-ajot, erä B-D
1. Hampus Eriksson (SWE)
2. Pavel Bulantsev (RUS) + 0,140
3. Sami Tauofik + 0,437

23. Rasmus Kortelainen (FIN) + 23,749
26. Rasmus Joutsimies (FIN) + 2 kierrosta
27. Jesse Salmenautio (FIN) + 2 kierrosta

Suosittelemme markkinoilla

Kirjaudu