RALLISPRINTIN SM-SARJA STARTTAA SUNNUNTAINA PDF Tulosta Sähköposti
Kirjoittanut Mira Ohtonen   
02.02.2012 10:55

Sunnuntaina Toivakassa ajettava SM-sarjan ensimmäinen osakilpailu käynnistää kauden 2012. Mukaan on ilmoittautunut toinen toistaan kovempia kilpailijoita yleiseen 61 ja suosittuun junnusarjaan 42 osanottajaa. Nuorissa ja senioreissa kisaajia on yhteensä 23 ja historic luokassa nähdään 5 kuljettajaa.


Kuninkuusluokassa tullaan näkemään ainakin Ari Könönen, joka voitti rallisprintin Suomen mestaruuden vuonna 2003. Hän on yksi SM-sarjan kärkikuljettajien haastajista, vaikka kärsikin viime vuonna tekniikkamurheista. Tekihän mies vakuuttavaa tulosta viime viikonloppuna ajetussa talvirallissa. Viime kaudella vauhdikkaasti mitsuaan piiskannut Kemin mies Anssi Rytkönen tulee myös olemaan kova nimi näissä kilpailuissa. Ei pidä myöskään unohtaa viime vuoden sprinttikunkkua, Jari Lamminsivua, joka tullaan näkemään tällä kertaa N-ryhmässä.

Jännitystä kilpailuista ei varmasti tule puuttumaan, sillä rallisprintin ihmeelliseen maailmaan on siirtynyt tälle kaudelle myös aivan uusia nimiä. Taukoa sprinteistä pitänyt Tero Röyhkiö tekee paluutaan tänä vuonna SM-sarjan kautta.  Myös viime kaudella hienosti junnuissa ajanut Jari Putkinen tullaan näkemään nyt yleisen puolella. Jälleen on luvassa kovaa taistelua, eikä Suomen mestaruus tule varmasti helpolla irtoamaan.

Junnusarjassa puolestaan tullaan näkemään rallicrossista tuttu sekä sprinteissä hienosti pärjännyt Santeri Fält. Samassa luokassa ajavaa Vuorisalon Samulia kannattaa seurata, sillä odotettavissa on varmasti vakuuttavaa menoa.

Toivakan aloituskilpailuita ei missään nimessä kannata jättää väliin, joten lämpimästi tervetuloa koko perheen voimin seuraamaan voitonnälkäisten kuljettajien menoa!

Menestystä myös kaikille kilpailijoille ja Toivakassa nähdään!
 

 

Oikeutesi eivät riitä kommenttien lisäämiseen, ole hyvä ja kirjaudu sisään.

Kirjaudu






Unohtuiko salasana tai käyttäjätunnus?
Rekisteröidy nyt

Etsi