Jaro Kinnunen luottavaisena talven SM-päätösralliin PDF Tulosta Sähköposti
Kirjoittanut Jarno Saari   
22.02.2012 17:23

Edellisessä SM-osakilpailussa luokkansa kakkospalkinnoille ajaneet Jaro Kinnunen ja kartanlukija Jukka Jämsen ovat valmistautuneet huolella talvikauden päätöskisaan, joka ajetaan 24.-25.2. Mikkelissä.

Ensi viikonvaihteen SM-Vaakuna-rallin ohjelmassa on yleisöerikoiskoe jo perjantai-iltana, jonka jälkeen pitkät erikoiskokeet ovat vuorossa lauantaina.

Jarospeed-tiimi suoritti viimeistelytestinsä sunnuntaina, jolloin Honda Civicin mittariin kertyi noin 100 vauhdikasta treenikilometriä.

Testipäivä vahvisti, että miehistö ja kilpailukalusto ovat entistäkin nopeamassa iskussa, joten tiimi lähtee tavoittelemaan SM2-luokan voittoa talvikauden päätteeksi.

- Vauhtimme on riittänyt pienellä ja isolla tiellä, joka tuo lisää luottamusta. Automme on talvella parempi nopeilla osuuksilla, ja niitä on varmasti Mikkelin ympäristössä odotettavissa, Jaro Kinnunen ennakoi.

- Kaksi edellistä viikonloppua on kulunut tiiviisti treenien merkeissä. Kokemusta on kertynyt myös oikein lumiselta tieosuudelta.

- Kokeilin erilaisia rengasvaihtoehtoja, koska talven päätöskilpailussa ajetaan pitkiä erikoiskokeita. Renkaiden suorituskyvyn lisäksi myös kestävyys täytyy ottaa huomioon.

Jaro Kinnunen on kutsuttu muutaman muun SM-sarjan kärkikuljettajan kanssa Vaakuna-rallin markkinointi- ja yleisötapahtumaan, joka käynnistää näyttävästi ralliviikonlopun. Tapahtuma järjestetään torstaina klo 16-18 välillä Kauppakeskus Stellassa, joka sijaitsee Mikkelin torin laidalla.

 

Oikeutesi eivät riitä kommenttien lisäämiseen, ole hyvä ja kirjaudu sisään.

Kirjaudu






Unohtuiko salasana tai käyttäjätunnus?
Rekisteröidy nyt

Etsi